معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۴۰۰/۳/۳۰
بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان
بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان
مقدمه:
به بيماري‌هايي اطلاق مي‌شود که بين انسان و جانوران مهره‌دار قابل انتقال مي‌باشند. اين بيماري‌ها به عنوان يک معضل بهداشتي مهم در اکثر کشورهاي جهان مطرح بوده و ساليانه مبالغ هنگفتي را به بخش بهداشت تحميل مي‌نمايند.
بيماري‌هايي که در اين گروه قرار دارند عبارتند از: پروسلوز، سياه زخم، موارد حيوان گزيدگي مظنون به هاري، ليشمانيوز جلدي(سالک)، ليشمانيوز احشايي(کالا آزار)کیست هيداتيک، و بيماري‌هاي نوپديدي مانند سارس، جنون گاوي، آنفولانزاي پرندگان، CCHF و . . . که جديدا به آن‌ها اضافه شده است. بين بيماري‌ها توسط سيستم مراقبت و پيشگيري از بيماري‌ها که به‌طور جاري در سيستم بهداشت و درمان اعمال مي‌گردد. تحت کنترل قرار دارند و شامل اقدامات:‌ جمع‌آوري اطلاعات و آمار، گزارش‌دهي، بيماريابي، ارجاع به سطوح بالاتر و آنالیزداده‌ها مي‌باشد که در نهايت همانند ساير بيماري‌ها پس از اتخاذ يک راه‌کار و راه‌حل مناسب به منظور رفع معضل و برقراري سلامت جامعه در قالب سيستم مراقبت بهداشتي در جامعه به کار گرفته مي‌شود.
عوامل بيماري‌زاي متعدد همانند باکتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها و . . . ، مخازن فراوان و متفاوت، وجود دامپروري و دامداري و افزايش دام، استفاده از مواد لبني و فراورده‌هاي دامي، تردد دام و وجود عشاير کوچنده و ورود دام به طور غير مجاز از استان‌هاي همجوار که خود از کانون‌هاي مهم دامداري و دامپروري کشور هستند و عوامل مشابه ديگر از دلايل انتشار و ميزان بروز بالاي اين بيماري‌ها در استان مي‌باشند.
تاریخ به روز رسانی: 1391/04/07
تعداد بازدید: 18575
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1400/03/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal