معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۴۰۰/۳/۳۰
گروه كاهش خطر بلايا و حوادث

جمهوري اسلامي ايران در معرض انواع مخاطرات طبيعي و انسان ساخت قرار دارد. سطح خطر ايران درخصوص فقط مخاطرات طبيعي بر اساس تعداد موارد فوت طي4  دهه اخير 8 از  10 برآورد مي شود و حاصل آن بيش از 100 هزاركشته بوده است  . مسئله مديريت و كاهش خطر بلايا همواره موضوعي چالش برانگيز درنظام سلامت كشور بوده است . علير غم تلاش هاي گسترده اي كه در اين راستا درگذشته انجام شده است ، با عنايت به اسناد راهبردي همچون قطعنامه هيوگو كه درراستاي مديريت كار آمدتر بلايا و كاهش خطر مخاطرات در سطح بين المللي تنظيم شده است و همچنين اسناد بالادستي كشور همچون اساسنامه سازمانهاي مديريت بحران و پدافند غيرعامل، برنامه پنجم توسعه احتماعي، اقتصادي وفرهنگي وسندچشم انداز ايران 1404 ، بايد واقع بينانه اذعان داشت كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيازمند اقداماتي بنيادين به منظور ارتقاي سامانه مديريت و كاهش خطر بلايا است.

 

اهداف :

استان چهارمحال و بختياري با وسعتي حدود 16421 كيلومتر مربع و بالغ بر يك ميليون نفر جمعيت ، به دليل شرايط اقليمي و آب و هوايي خاص يكي از 10 استان اول بلاخيز كشور مي باشد . وجود 18 گسل فعال ، 3200 كيلومتر رودخانه سيل خيز ، سرمازدگي ، برف ، خشكسالي ، فرونشست و رانش دشت ها باعث شده استان چهارمحال و بختياري در رتبه حادثه خيزي بلاياي طبيعي قرار گيرد .

هدف كلي معاونت بهداشتي استان در حيطه مديريت كاهش خطر بلايا   ارتقاي آمادگي جمعيت عمومي و كاركنان بهداشت و همچنين كاهش آسيب پذيري سازه اي و غير سازه اي واحدهاي بهداشتي درماني در برابر بلايا مي باشد

 تا قبل از ادغام برنامه هاي مديريت خطر بلايا در طرح تحول سلامت وضعيت ايمني واحدهاي بهداشتي مطلوب نبوده و سطح ايمني   2 از 10 را داشته است كه نسبت به معيارهاي جهاني وضعيت نامطلوب داشته است

در سال 94 با ادغام اين برنامه در طرح تحول سلامت سطح ايمني در كشور و استان به حدود 3 از 10 رسيده است اما هنوز با استاندارد فاصله زيادي دارد كه اميد است باتوسعه برنامه هاي پنجگانه مديريت خطر بلايا در سطح واحدهاي بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد و تلاش و همدلي بي وقفه همكاران تا پايان سال 1404 به سطح ايمني مطلوب 8 از 10 برسيم . 

تاریخ به روز رسانی: 1398/02/28
تعداد بازدید: 6228
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1400/03/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal