معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۱۴
1394/06/30
اجراي برنامه حذف مالاريا آمار مبتلايان به اين بيماري را در كشور از 11هزار نفر به 68 مورد رساند
دكتر احمد رئيسي با اشاره به ميزان بالاي شيوع مالاريا در پنج كشور سودان، سومالي، يمن، پاكستان و افغانستان واقع در مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت افزود: ايران به واسطه هم جواري با دو كشور اقغانستان و پاكستان بايد هوشيارانه در بحث كنترل و پيشگيري از مالاريا اقدام نمايد.
به گفته وي، در ايران نيز سه استان مرزي، سيستان و بلوچستان، هرمزگان و كرمان بيشترين ميزان شيوع بيماري مالاريا را به خود اختصاص مي دهند كه سيستان و بلوچستان در بين استانهاي مذكور در جايگاه اول قرار گرفته است.
دكتر رئيسي تصريح كرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته سال گذشته و در ششماهه نخست سال جاري تعداد موارد كشنده بيماري مالاريا در كشور به سه مورد كاهش يافته است و در اين مدت گزارشي از فوت بيماران دراستان هرمزگان و كرمان دريافت نشده است.
رئيس اداره مالاريا وزارت بهداشت ، وضعيت شيوع بيماري مالاريا در كشور را در بين 22 كشور مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت را مطلوب ارزيابي كرد. 
دكتر رئيسي در خصوص روند شكل گيري برنامه حذف مالاريا در كشور اظهار داشت: در سال 1386 بدنبال كاهش قابل توجه موارد بيماري ، سازمان جهاني بهداشت پيشنهاد امكان سنجي حذف مالاريا را براي ايران مطرح نمود و در سال 1387 برنامه حذف با مشاركت فعال سه استان جنوب، و جنوب شرقي كشور و با راهنمايي عالي ترين كارشناس بين المللي دكتر كندراشين تهيه گرديد.
وي اضافه كرد: در نهايت برنامه استراتژيك حذف مالاريا سال 1386 با مشاركت 26 نفر از كارشناسان ، هيات علمي دانشگاه، مشاروران برنامه و مديران استاني و كشور تهيه و در استانهاي هرمزگان، كرمان و سيستان و بلوچستان اجرا شد.
به گفته اين مقام مسئول، اين برنامه در اسفند 88 به تصويب شوراي سياستگذاري وزارت متبوع و ارديبهشت ماه 89 به تصويب شوراي عالي بهداشت و امنيت غذا رسيد و طي نامه رياست جمهوري تيرماه 89 اجراي برنامه به استانهاي مذكور ابلاغ گرديد.
وي، قابل توجه بودن روند كاهش موارد گزارش شده ابتلا به مالاريا در كشور را از عوامل اجراي برنامه حذف اين بيماري عنوان كرد و افزود: همه گيري هاي مناطق مرزي استانهاي مذكور نگران كننده و هشداري براي بازگشت مجدد مالاريا مي باشد لذا تلاش براي اجراي اين برنامه همواره مورد تاكيد مي باشد.
دكتر رئيسي گفت: از دانشگاه علوم پزشكي واقع در مناطق غير اندميك انتظار مي رود آمادگي براي مقابله با طعيانهاي احتمالي را داشته و بيماريابي و بررسي دقيق همه موارد را مورد توجه قرار دهند.
رئيس اداره مالاريا وزارت بهداشت، با اشاره به دستاوردهاي برنامه حذف مالاريا افزود: تبادل جمعيتي غير قابل كنترل با پاكستان به عنوان بزرگترين چالش اجراي برنامه به شمار مي رود.
وي، نسبت به اثرات سوء فراموشي اهميت بيماري در استانهاي پاك(عاري از موارد بومي مالاريا) هشدار داد و افزود: اين موضوع حتي سبب ابتلا و مرگ مواردي از بيماران در استانهاي اصفهان، يزد و خوزستان در سالهاي گذشته شده است.
بر اساس اين گزارش، كنفرانس حذف مالاريا با تاكيد بر توجه به بيماري احتمالي در مناطق غير اندميك) با حضور رئيس اداره مالاريا وزارت بهداشت، پزشكان متخصص عفوني، اطفال و داخلي و پزشكان عمومي، كارشناسان بهداشت خانواده و مبارزه با بيماري ها و اپيدميولوژي شاغل در مراكز بهداشتي و درماني شهرستان هاي شهركرد ، اردل، فارسان، كوهرنگ و كيار در بيست و نهمين روز از شهريورماه جاري در سالن همايش هاي ابن سيناي مجتمع رحمتيه دانشگاه علوم پزشكي شهركرد برگزار شد.
تعداد بازدید:
21
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/14
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal