معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۲۳
1394/06/30
كنفرانس حذف مالاريا (با تاكيد بر توجه به بيماري احتمالي در مناطق غير اندميك) در دانشگاه علوم پزشكي شهركرد برگزار شد
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد ، ارتقاء سطح آگاهي شركت كنندگان نسبت به چرخه زندگي انگل مالاريا با تكيه بر مداخلات كنترلي، نكات مهم درمان مالاريا بر اساس دستورالعمل كشوري ، روش هاي جديد تشخيص و نقش آزمايشگاه در برنامه مراقبت از مالاريا را از اهداف برگزاري كنفرانس عنوان كرد.
دكتر عبدالمجيد فدايي گفت: در اين كنفرانس يك روزه ضمن بيان، وضعيت بيماري در جهان، منطقه و ايران ، برنامه كشوري حذف مالاريا و نكات قوت و ضعف آن و پيامدهاي مورد انتظار در طول سال اجراي برنامه تشريح گرديد.
وي، با اشاره به آغاز برنامه حذف مالاريا در كشور از سال 89 افزود: چهارمحال و بختياري نيز همگام با ساير استانهاي كشور اقدام به اجراي برنامه در سطح كليه مراكز بهداشتي و درماني استان نموده است.
به گفته وي، در 5 ساله اخير آمار مبتلايان به مالاريا در كشور حدود 11هزار مورد گزارش شده است كه اين آمار در اواخر سال 93 به 246 مورد كاهش يافته است.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد بيان داشت: از سال 78 تا كنون حدود 235 مورد ابتلا به مالاريا در استان گزارش شده است كه اين تعداد شامل انتقال محلي و وارده بوده است و از سال 86 تاكنون هيچ موردي از انتقال محلي در استان نداشته ايم و اكثر موارد ابتلا مربوط به نيروي كاري بوده است كه در استانهاي با شيوع بالاي مالاريا مشغول به فعاليت بوده اند.
وي با بيان اينكه، در صورت غفلت از برنامه كنترل مالاريا امكان بازپديد بودن بيماري وجود دارد افزود: بنابراين بايد حساسيت لازم در نيروهاي بهداشتي و كارشناسان مربوطه ايجاد گردد.
دكتر فدايي، از اجراي برنامه گزارش دهي، پايش، ارزشيابي و مراقبت از بيماري و درمان با دارو بر اساس دستورالعمل وزارت متبوع و ارائه خدمات آزمايشگاهي در تمامي شهرستان هاي استان خبر داد و افزود: اقدامات مذكور به طور مستمر و به منظور بيماريابي، كنترل و تحقق اهداف برنامه حذف مالاريا در حال انجام است.
به گفته وي، مشابه اين كنفرانس در سي امين روز از شهريورماه جاري جهت كارشناسان و پزشكان شاغل در مراكز بهداشتي و درماني شهرستان بروجن و لردگان از ساعت 8:30 در سالن سپاه بروجن برگزار مي گردد.
تعداد بازدید:
28
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal