معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۷/۲
1393/08/18
ادغام واكسن پنتاوالان در برنامه واكسيناسيون از اول آذرماه سال جاري در استان آغاز مي شود

رحمت الله بيگي با اعلام اين خبر افزود:به منظور كاهش تعداد تزريق واكسن به كودكان و بار مراجعات براي واكسيناسيون و در نهايت پيشگيري ازابتلاي كودك 5 بيماري با تزريق يك واكسن، "واكسن هموفيلوس آنفلوآنزاي تيپ B" در برنامه ايمن سازي كشور قرار گرفته است.
وي، با بيان اينكه پيش از اين، تزريق واكسن كودكان در سه نوبت 2، 4 و 6 ماهگي و در نوبت ‌هاي يادآوري 18ماهگي و 4 تا 6 سالگي در قالب واكسن ثالث شامل سياه سرفه، ديفتري و كزار انجام مي‌شد افزود: در اين برنامه علاوه بر واكسن ثالث و هپاتيت ب ، "واكسن هموفيلوس آنفلوآنزاي تيپ B" در دوره2، 4 و 6ماهگي به شيرخواران تزريق مي شود.
به گفته وي، با صدور مجوز از سوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي از ابتداي آذرماه واكسيناسيون كودكان 2ماهه اي كه براي اولين بار براي دريافت واكسن ثالث به مراكز و پايگاه‌هاي بهداشتي مراجعه مي‌نمايند انجام خواهد شد.
بيگي از تهيه اين واكسن به تعداد مورد نياز در استان خبر داد و افزود: همچنين به منظور اجراي برنامه ، هماهنگي‌ها و برگزاري دوره‌هاي آموزشي تزريق و آشنايي با مباحث فني و اجرايي برنامه با حضور كارشناسان ايمن سازي،‌زنجيره سرد و كارشناس مسئولين مبارزه با بيماري‌هاي شبكه بهداشت ودرمان استان و شهرستان‌ها صورت گرفته است.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي معاونت بهداشتي اين دانشگاه، همچنين از انجام بررسي‌هاي لازم براي افزوده شدن واكسن پنومو كوك و روتا ويروس به مجموع واكسن‌هاي موجود در سال هاي آتي خبر داد و يادآور شد، وارد نمودن يك واكسن به برنامه ايمن سازي كشوربايد مورد تاييد كميته ايمن سازي كشوري رسيده و ضرورت آن اثبات شود.
بيگي، پوشش واكسيناسون در استان چهارمحال و بختياري را 95 درصد اعلام كرد و اذعان داشت: با توجه به پوشش مناسب واكسن ثالث،‌ پوشش اين برنامه نيز تا 95 درصد پيش بيني مي‌گردد.
وي، وضعيت تامين، ‌توزيع و تزريق واكسن در استان را طي سال هاي گذشته مطلوب ارزيابي كرد و گفت: با توجه به وجود برخي مناطق دور دست و عشايري در استان توجه به پوشش مناسب واكسيناسيون همه گروه‌هاي هدف از اهميت بالايي برخوردار است.
بر اساس اين گزارش، جلسه آموزشي اجراي برنامه واكسن پنتاوالان صبح روز يكشنبه 18آبان ماه جاري با حضور معاون بهداشتي و رئيس مركز بهداشت استان،‌ معاون فني اين شبكه و كارشناس مسئولين مبارزه با بيماري‌ها،‌كارشناسان ايمن سازي و زنجيره سرد شهرستان‌هاي تابعه در محل سالن جلسات مركز بهداشت استان برگزار شد.
لازم به ذكر است،‌ارائه دستاوردهاي برنامه ايمن سازي در كشور،‌هموفيلوس آنفولانزا در ايران،‌اصول و اقدامات اجرايي برنامه ادغام واكسن پنتاوالان و گام نهايي ريشه كني فلج اطفال از مباحث مطرح شده در اين جلسه آموزشي بود.

تعداد بازدید:
29
نویسنده:
منبع:
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/07/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-