معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۲۳
1398/06/17
بازديد نمايندگان وزارت متبوع از مراكز تحت پوشش در راستاي اقدامات پيشگيرانه كنترل و مراقبت برنامه HIV/AIDS


به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ، مهندس سيد راشد جزايري از حضور نمايندگان وزرات متبوع خانم دكتر كازروني رئيس اداره كنترل ايدز و خانم دكتر طائري مشاور درمان اداره كنترل ايدز  وزارت متبوع  در شهريور ماه سال جاري در استان خبر داد.

معاون بهداشتي و رئيس مركز بهداشت استان گفت:  اين حضور به منظور بازديد از مراكز تحت پوشش در راستاي اقدامات پيشگيري و كنترل و مراقبت برنامه HIV/ AIDS  صورت گرفت.

وي با اشاره به اينكه بيماري ايدز يكي از بيماري هاي شايع است، ابراز داشت: پيشگيري، تشخيص زود هنگام و درمان اين بيماري نيازمند اقدام و فعاليت هاي بهداشتي- اجتماعي و بر طرف كردن مشكلات فرهنگي و اقتصادي است.

 جزايري گفت: راه هاي انتقال بيماري ايدز از نظر الگوهاي فرهنگي دچار تغييرات ويژه اي شده است، تصريح كرد: توجه به راه هاي انتقال ايدز و جلوگيري از بروز بيماري از اهداف سازمان بهداشت جهاني (WHO) است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تنها 20 تا 25 درصد وظيفه اطلاع رساني، كنترل، پيشگيري و درمان بيماري ايدز را برعهده دارد، لذا تحقق اين مهم نيازمند افزايش مشاركت مردم نهاد و سازماني  مي باشد تا بتوانيم اهداف سازمان بهداشت جهاني  را تحقق ببخشيم.

گفتني است: ايدز يك بيماري اجتماعي است لذا عدم پايبندي به اخلاق و رفتار صحيح، فقر، بيكاري، سست شدن پايه هاي خانواده، آسيب هاي اجتماعي، اعتياد و روابط جنسي پرخطر از دلايل اصلي ابتلا به بيماري ايدز است. اين بيماري منجر به ضعف سيستم ايمني بدن و فرصتي براي تاثيرگزاري عوامل بيماري زا مي شود، لذا پيشگيري، كنترل و درمان ايدز از اصلي ترين اهداف مبارزه با اين بيماري است.

  جزايري خاطر نشان كرد : دكتر پروين افسر كازروني،رئيس اداره پيشگيري از ايدز و كنترل بيماري‌هاي آميزشي وزارت بهداشت بااشاره به برنامه استراتژيك كنترل و پيشگيري از ايدز، گفت: اين مصوبه، مصوبه شوراي عالي سلامت است و براساس آن 11 استراتژي داريم كه اولين و محوري‌ترين موضوع آن آموزش است و در همين راستا، آموزش و كسب مهارت براي جوانان و نوجوانان براي شناخت بيماري هاي آميزشي و نحوه پيشگيري و رفتار سالم و انتقال ايدز بر اساس دستورالعمل استاندارد ارائه شده است.

رئيس اداره پيشگيري از ايدز و كنترل بيماري‌هاي آميزشي وزارت بهداشت با بيان اين كه يكي از شركاي اصلي وزارت بهداشت در اين برنامه، وزارت آموزش و پرورش براي گروه دانش آموزان و نوجوانان بود كه برنامه‌هاي زيادي را پيش مي‌برند، است، گفت: همچنين براي گروه نوجوانان جمعيت هلال احمر و براي جوانان با وزارت علوم تفاهم نامه‌هاي جداگانه اي امضا شد تا آموزش‌هاي لازم در خصوص اين بيماري را ببينند و با نيروهاي مسلح نيز تفاهم نامه‌اي براي آموزش سربازان در حين خدمت امضا شده است.

دكتر كازروني گفت: يكي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت، آموزش به نوجوانان و جواناني است كه به دليل زمينه خانوادگي بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري‌ها قرار دارند يا به رفتار پرخطر گرايش دارند و آن را انجام مي‌دهند كه در اين زمينه برنامه‌اي به نام باشگاه سلامت جوانان و نوجوانان اجرا مي‌شود كه در نظر داريم فعاليت‌هاي آن را گسترش دهيم و يكي از شركاي اصلي ما براي تعالي فرهنگي، روحانيون و رهبران مذهبي هستند و اميدواريم امسال بتوانيم اجراي اين بخش از برنامه‌ها را در اولويت خود قرار دهيم.
در ادامه جلسه مشتركي با همين موضوع در شانزدهمين روزاز شهريور ماه سال جاري در دفتر معاون بهداشتي با حضور نمايندگان وزارت متبوع برگزار و تصميماتي در اين خصوص اتخاذ گرديد 
تعداد بازدید:
6
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/22
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal