معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۲۳
1398/03/22
راه اندازي كمپين "نه به عرضه سيگار" در چهارمحال و بختياري
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ؛سيد راشد جزايري در جلسه هماهنگي برگزاري هفته ي ملي بدون دخانيات، ضمن اشاره به اهداف برگزاري هفته بدون دخانيات، كليات برنامه هاي اين هفته و اهميت پرداختن به موضوع دخانيات افزود: در تلاش هستيم با همكاري مديران اجرايي دستگاه ها، انجمن و NGO ها، اصناف، كارشناسان بهداشت محيط و كار و مديريت روابط عمومي دانشگاه و اطلاع رساني خوب مطبوعات و رسانه هاي استاني با توجه به آسيب هاي زيان بار و بعضاً غير قابل جبران استعمال دخانيات كمپين نه به عرضه دخانيات را با مشاركت سوپر ماركت ها، فروشگاه ها و مراكز عرضه مواد غذايي راه اندازي نمائيم.
به گفته وي، از حدود 12 هزار صنف فعال در استان حدود 8 تا 9 هزار مورد آن خوار و بار فروشي و مراكز عرضه مواد غذايي هستند كه با راه اندازي اين كمپين مي توان گام موثري در فرهنگ سازي وكاهش آسيب هاي مصرف دخانيات برداريم.
جزايري با بيان اينكه قوانين جامعي براي مبارزه و كنترل دخانيات در كشور وضع شده است، از عدم ضمانت اجرايي اين قوانين گلايه كرد و افزود: عملياتي نشدن اين قوانين و ضعف اجرايي موجب شده است تا روز به روز شاهد افزايش گرايش جوانان به مصرف دخانيات و افزايش مراكز عرضه دخانيات باشيم.
وي با اشاره به برخي آمارهاي موجود از سالهاي گذشته در كشور، ميزان مصرف دخانيات در چهارمحال و بختياري را بالاتر از ميانگين كشوري عنوان كرد و افزود: شيوع مصرف سيگار در استان 11.88 درصد و ميانگين مصرف دخانيات 15.8 درصد گزارش شده در حالي كه مصرف سيگار در كشور 10.8 درصد و مصرف دخانيات 14.15 درصد است.
رئيس مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري، حساس سازي جامعه و اطلاع رساني در خصوص مضرات مصرف سيگار و دخانيات را از مهمترين اهداف هفته ملي بدون دخانيات اعلام كرد و گفت: از آنجا كه مصرف سيگار در سنين 12 تا 15 سال و همچنين قشر زنان كشور شيوع بيشتري نسبت به سالهاي گذشته پيدا كرده است تلاش مي‌شود تا با آگاه سازي گروه‌هاي هدف، مانع پيشروي اين روند شويم.
جزايري، نقش دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي و مردم نهاد در مبارزه با استعمال دخانيات را مهم و اثرگذار دانست و تصريح كرد: اين در حالي است كه جديت و اهتمام دستگاه‌هاي استان در اين حوزه كمرنگ است و اين موضوع مي‌طلبد تا توجه بيشتري لحاظ شود.
وي، ساماندهي مراكز عرضه سيگار را از ديگر اقدامات پيش بيني شده در هفته ملي بدون دخانيات برشمرد و گفت: بي شك اين واحدها برخلاف قوانين موجود در حوزه عرضه دخانيات نيز فعال هستند.
جزايري خاطرنشان كرد: بايد تلاش شود تا واحدهاي عرضه سيگار و دخانيات محدود و اختصاصي شوند و مراكز خواروبار فروشي به صورت داوطلبانه با پيوستن به كمپين "نه به عرضه سيگار" از انجام اين عمل خودداري نمايند.
امسال هفته ملي بدون دخانيات از 25 لغايت 31 خرداد با شعار "اماكن عمومي بدون دخانيات، حق شهروندي" نامگذاري شده است.
گفتني است، جلسه هماهنگي برگزاري هفته ي ملي بدون دخانيات با حضور معاون بهداشتي، مدير روابط عمومي دانشگاه، جمعي از نمايندگان ادارات درون و برون سازماني و خبرگزاري هاي رسمي استان روز سه شنبه مورخ 21 خردادماه 98 در سالن اجتماعات مركز بهداشت استان برگزار شد.
تعداد بازدید:
2
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal