معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۲۳
1398/03/22
استعمال دخانيات اصلي ترين عامل ابتلا به بيماري هاي غير واگير و دومين عامل مرگ و مير در ايران
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ؛ بهمنبنايي در جلسه هماهنگي برگزاري هفته ي ملي بدون دخانيات در جمع معاون بهداشتي، مدير روابط عمومي دانشگاه، جمعي از نمايندگان ادارات درون و برون سازماني و خبرگزاري هاي رسمي استان افزود: اين امر موجب شده است تا هرساله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برنامه هايي براي كنترل مصرف دخانيات به اجرا بگذارد.
وي تصريح كرد: طبق تحقيقات از هر دو نفر فرد سيگاري، عامل مرگ يك نفرعوارض ناشي از مصرف سيگار مي باشد.
بنايي، ميانگين زمان استعمال يك نخ سيگار را حدود 5 دقيقه اعلام كرد و افزود: استعمال هر نخ سيگار علاوه بر كاهش 5 دقيقه از طول عمر فرد، 5 دقيقه از وقت مفيد وي را نيز تلف مي كند.
به گفته وي، در تحقيقي كه در سطح كشور به عمل آمده است، از هر 5 دانش آموز در شرايط سني 12 تا 15 سال يك نفر سيگار مي كشد و سن استعمال سيگار رو به كاهش است.
وي، استعمال سيگار در افراد زير 12 سال را زنگ هشدار براي سلامت نسل جوان دانست و افزود: متاسفانه سود آوري كلان دخانيات موجب تبليغات گسترده كارخانجات توليد دخانيات و گرايش بيشتر نوجوانان و زنان به مصرف دخانيات شده به گونه اي كه جمعيت زنان مصرف كننده سيگار، روز به روز به جمعيت مردان سيگاري نزديك تر مي شود.
وي، سرانه مصرف سيگار در سطح دنيا را 7 نخ در روز و در ايران اين رقم را 2.5 اعلام كرد و افزود: رتبه ايران در بين 170 كشور در مصرف سيگار 70 مي باشد.
مدير گروه سلامت محيط و كار دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در ادامه به مجموع فعاليت ها و بازديد هاي مشترك كارشناسان بهداشت محيط و همكاري هاي دانشگاه با مراجع قضايي، انتظامي و تدوين و اجراي برنامه هاي آموزشي و برخورد قانوني با متخلفين قوانين مبارزه و كنترل دخانيات اشاره داشت.
گفتني است، جلسه هماهنگي برگزاري هفته ي ملي بدون دخانيات روز سه شنبه مورخ 21 خردادماه 98 در سالن اجتماعات مركز بهداشت استان برگزار شد.
تعداد بازدید:
0
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal