معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۲۳
1397/10/10
نشست آموزشي پيشگيري از رفتارهاي منجر به خودكشي براي اصحاب رسانه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ؛ سيد راشد جزايري معاون بهداشتي از برگزاري جلسه نشست آموزشي پيشگيري از رفتارهاي منجر به خودكشي براي اصحاب رسانه خبر داد.
 گفت: نظر به اهميت تحقق هدف نهايي كاهش ميزان موارد اقدام به خودكشي و فوت ناشي از آن درجمعيت عمومي ولزوم برگزاري سالانه يك كارگاه آموزشي مديريت انتشار اخبار خودكشي براي اصحاب رسانه، كارگاه يك روزه باعنوان"مديريت اخبار خودكشي در رسانه ها " براي گروه هدف برگزار شد.

سيد راشد جزايري افزود: اين كارگاه آموزشي يكروزه نهم ديماه 97  درمحل سالن اجتماعات مركز بهداشت استان برگزار و ضمن بهره مندي حاضرين از سخنراني عضو هيات علمي و رئيس گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد ، راهنماي انعكاس اخبار خودكشي در رسانه ها ابلاغي از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بين اين عزيزان توزيع شد.

وي، با ابراز نگراني از آمار روبه رشد خودكشي و كاهش سن اقدام به خود كشي گفت: از سال 93 با راه اندازي سامانه ثبت خودكشي در كشور آمار خودكشي ها با اطلاع از منابع معتبر و مختلف امنيتي، اجتماعي و اطلاعاتي و گزارش دهي پزشكي قانوني و بيمارستان ها بطور دقيق ثبت و ضمن ريشه يابي و علت يابي اقدام به خودكشي، اقدامات مداخله اي بمنظور پيشگيري از آن از سوي سازمان هاي متولي در حال انجام است.

جزايري با بيان اينكه، ايران در بين كشورهاي خاورميانه تنها كشوري است كه اقدام به ثبت، اعلام و گزارش دهي ميزان خودكشي ها مي نمايد ابراز اميدواري كرد: اين اقدام موجب اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي و كاهش اين آسيب اجتماعي شود.

رئيس مركز بهداشت استان با تاكيد بر لزوم خودداري رسانه ها از قهرمان پروري موارد خودكشي اظهار داشت: نبايد اين تفكر در جامعه القاء شود كه راه حل نهايي مشكلات پايان دادن به زندگي است.

به گفته وي، در راستاي كاهش و پيشگيري از روند رو به رشد اقدام به خودكشي هم اكنون مراكز جامع خدمات سلامت با ارائه خدمات بهداشت روان و خدمات تخصصي روانپزشكي به دنبال ريشه يابي و كمك به افراد در معرض خطر هستند.

كارشناس مسئول برنامه سلامت روان، اجتماعي و پيشگيري از اعتياد معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان نيز در ادامه از رسانه ها خواست با همكاري و ورود به عرصه آموزش و اطلاع رساني به كنترل وضعيت خودكشي در كشور كمك نمايند.

مصطفي شاكري افزود: هم اكنون آمار خودكشي منجر به فوت در چهارمحال و بختياري حدود 5 در هر صدهزار نفر است حال آنكه آمار اقدام براي خودكشي بيش از اين آمار است.

به گفته وي در استان 123 در صدهزار نفر اقدام به خودكشي مي كنند و اين آمار در كشور 100 در صدهزار نفر است لذا مي طلبد رسانه هاي محلي با پرداختن به اين موضوع به دور از بزرگ نمايي و القاء تفكر خودكشي براي پايان بخشيدن به مشكلات به ارتقاء سلامت روان جامعه كمك نمايد.

معاون اجرايي مركز بهداشت استان نيز نرم جهاني خودكشي را حدود 12 در صدهزار نفر اعلام كرد و افزود: در كشورهاي غربي علت اصلي خودكشي بيماري هاي اعصاب روان است.

احمد رضا پيشكار افزود: اين در حالي است كه در كشور بحران هاي مختلف روحي، رواني، اجتماعي و مالي از علل اقدام به خودكشي بشمار مي رود.

تعداد بازدید:
3
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal