معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۲۳
1397/08/30
جلسه آموزشي ارگونومي اداري برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ؛ شهريار روحي « كارشناس مسئول بهداشت كار » معاونت بهداشتي از برگزاري جلسه اموزشي ارگونومي اداري ويژه پرسنل معاونت بهداشتي خبر داد.

روحي گفت: واژه ارگونومي تلفيقي از دو واژه يوناني ارگو (به معني كار ) و نوموس (به معني قانون) بوده و مترادف با واژه ((مهندسي عوامل انساني )) شناخته مي شود.

امروزه با زياد شدن مشاغل اداري كه بيشتر آنها با پشت ميزنشيني همراه است، شاهد بروز عوارض زيادي در شاغلين اينگونه مشاغل هستيم كه بر خلاف آنچه در نگاه اول به نظر مي رسد به هيچ عنوان كمتر از عوارض و بيماري هاي شغلي ساير مشاغل نيست .

كارمندان و كاركنان اداري مجبورند ساعت‌هاي متمادي در پشت ميز بنشينند و اين در حالي است كه ساختار فيزيولوژيك و آناتوميك بدن انسان اصلا براي چنين وضعيتي تكامل نيافته است .

نتيجه كار در محيط اداري و سپري كردن حداقل يك سوم از عمر كارمندان در اينگونه محيط هاي فاقد شرايط ارگونوميك ، و خصوصا استفاده روز افزون و همگاني از كامپيوتر بعنوان عامل جديدي كه باعث تشديد هرچه بيشتر عوارض مشاغل اداري شده و در آينده نيز بيشتر خواهد شد، بروز انواع اختلالات و بيماريها از جمله :

اختلالات اسكلتي عضلاني و CTD

ضعف عضلاني مخصوصا عضلات شكم و پشت

افزايش وزن وچاقي

افزايش بيماريهاي غير واگير مانند بيماري هاي قلبي عروقي – فشار خون – ديابت و...

افزايش عوارض ناشي از استرس و فشار رواني و كاهش رضايت شغلي، مي باشد.

از آنجايي كه نيروي انساني به عنوان سرمايه اصلي سازمانها به حساب مي آيد، حفظ سلامتي و كارايي كاركنان همواره از اهداف مهم سازمانها بوده و سازمانها بطرق مختلف سعي مي كنند به اين هدف نائل شوند . در اين راستا ارگونومي و رعايت اصول آن در محيط هاي اداري بعنوان يكي از راههاي حفظ و بهبود سلامتي و كارايي كاركنان پذيرفته شده و از سوي اكثر سازمانها برنامه هايي در اين زمينه تدوين و اجرا مي گردد. 

تعداد بازدید:
6
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal