معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۱۲
1397/07/16
طرح كشوري وارنيش فلورايد دهان و دندان دانش آموزان ابتدائي افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي؛ سرپرست معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد و رئيس مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري از آغاز طرح كشوري وارنيش فلورايد دهان و دندان دانش آموزان ابتدايي سال تحصيلي 98-97 در تمامي مدارس مقطع ابتدايي اين استان در پانزدهمين روز از مهرماه 97 خبر داد.
سيد راشد جزايري افزود: اين طرح بصورت نمادين با حضور معاون تربيت بدني و سلامت اداره كل آموزش و پرورش استان، سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد و جمعي از مسئولين اداره آموزش و پرورش و مراكز بهداشتي و درماني در مدرسه دخترانه صفرپور شهركرد افتتاح شد.
وي در جمع دانش آموزان اين مدرسه از انسان سالم بعنوان محور توسعه ياد كرد و افزود: يكي از اقدامات اساسي براي تامين سلامت افراد توجه به بحث سلامت و بهداشت دهان و دندان ها است.
وي توجه به سلامت دهان و دندان دانش آموزان را به نوعي سرمايه گذاري براي نسل هاي آينده دانست و افزود: هر كودك 5 تا 6 ساله در ايران داراي 5 تا 6 دندان پوسيده و خراب شده است.
جزايري تصريح كرد: بنابراين براي كنترل بيماري هاي دهان و دندان انجام يكسري اقدامات از جمله آموزش و اطلاع رساني و انجام برنامه هايي همچون وارنيش فلورايد مي تواند تا حدودي از پوسيدگي دندان هاي كودكان پيشگيري نمايد.
به گفته وي، طرح وارنيش فلورايد دهان و دندان دانش آموزان با همكاري آموزش و پرورش و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در سطح كشوري براي پوشش دانش آموزان مقطع ابتدايي به اجرا گذاشته شده است.
به گفته وي، اين چهارمين دوره اجراي طرح وارنيش فلورايد براي دانش آموزان ابتدايي است كه در اين طرح 97هزار دانش آموز تحت پوشش خدمات طرح قرار خواهند گرفت.
سرپرست معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي اظهار داشت: 19 هزار دانش آموز پيش دبستاني نيز از خدمات اين طرح بهره مند خواهند شد.
جزايري تصريح كرد: پيش بيني مي شود حدود 35هزار كودك 3 تا 6 سال نيز با مراجعه به خانه هاي بهداشت و مراكز بهداشتي و درماني سطح استان از خدمات طرح بهره مند شوند.
وي، اعتبار تخصيص يافته از سوي دانشگاه علوم پزشكي استان براي تامين مواد و تجهيزات و اجراي طرح وارنيش فلورايد براي دانش آموزان را يك ميليارد و پانصد ميليون تومان اعلام كرد.
به گفته وي، حدود 809 نفر از مديران، مربيان، بهورزان و مراقبين سلامت در اجراي اين طرح با دانشگاه علوم پزشكي و اداره كل آموزش و پروش استان همكاري دارند.
وي در خصوص جزئيات اين طرح اظهار داشت: اين طرح از سال تحصيلي 95-94 در سطح استان اجرا و طي دو نوبت در فاصله زماني 6 ماهه براي دانش آموزان مقطع ابتدايي در حال اجراست.
معاون تربيت بدني و سلامت اداره كل آموزش و پرورش استان نيز در اين مراسم از اهميت توجه دانش آموزان به بهداشت دهان و دندانهايشان گفت.
دكتر خدايار قاسم پور با بيان اينكه همواره كساني همچون پزشكان و مراقبين سلامت در كنار ما هستند كه ما را در حفظ سلامتيمان ياري مي نمايند افزود: خود مراقبتي و مشاركت و همكاري در برنامه هاي سلامت محور در پيشگيري از بيماري و كمك به ارتقاء سلامت جامعه بسيار موثر است.
به گفته وي، حدود 100 هزار دانش آموز در استان چهارمحال و بختياري در مقطع ابتدايي مشغول به تحصيل هستند كه علاوه بر آموزش هاي بهداشت دهان و دندان تحت پوشش خدمات وارنيش فلورايد قرار مي گيرند.
تعداد بازدید:
6
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/12
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal