معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۱۸
1395/10/04
تاكنون گزارشي از آنفلوانزاي پرندگان در چهارمحال وبختياري دريافت نشده است

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي؛  دكتر فريدون رحماني افزود: ممكن است پرندگان حين عبور از اين تالاب ها در مناطق شهري نيز توقف نمايند لذا لازم است با اطلاع رساني سطح آگاهي مردم نسبت به بيماري آنفلوانزاي پرندگان افزايش پيدا كند.

وي، با بيان اينكه بيشترين ويژگي هاي تهاجمي و بيماري آنفلوانزا مربوط به آنتي ژن هاي سطح ويروس است افزود: A،B و C انواع ويروس هاي آنفلوانزا هستند كه نوع A آن نسبتا شديدتر است و قابليت بيمار كردن انسان و حيوان را داراست و نوع B آن در انسان ايجاد بيماري مي كند و باعث اپيدمي هاي كوچك تر از نوع A مي شود و نوع C آن در انسان و حيوان ديده مي شود و اپيدمي نمي دهد و علائم آن شديد نيست و خطر جدي محسوب نمي شود.

وي، در تشريح علائم باليني بيماري گفت: بعد از يك دوره كوتاه و ميانگين سه روزه بعد از تماس با پرنده آلوده يا فرد بيمار علائم باليني ايجاد مي شود.

به گفته وي، ‌آنفلوانزا مي تواند علائمي مانند سرماخوردگي داشته باشد اما اين علائم حادتر بوده و سريعا خود را نشان مي دهند،‌ لرز شديد و تب بالاي 39.5 و حتي تا 40 درجه از علائم آن است.

وي تصريح كرد: درد شديد پشت كره چشم ها و سردرد شديد،‌ ضعف و بي حالي، ‌بي اشتهايي بويژه در كودكان،‌ سرفه هاي خشك و غير خلطي، ‌درد عضلاني و گلو درد،‌ درد قفسه سينه و فشاري شبيه بيماري قلبي از ديگرعلائم شايع آنفلوانزا است.

دكتر رحماني گفت: در كودكان اين علائم مي تواند همراه با استفراغ، مشكلات گوارشي،‌ بي قراري و اختلال در نوشيدن آب و خوردن غذا باشد و تغييرات رنگ پوست باشد.

وي ادامه داد: درصورتي كه آنفلوانزا عارضه داشته باشد مهمترين و شايع ترين آن درگيري ريوي است و به دنبال آن سيستم دفاعي بدن ضعيف شده و دچار عفونت چركي مي شود.

دكتر رحماني، درمان انفولانزا را براي مبتلايي كه نيازمند بستري شدن هستند و آن دسته از مبتلاياني كه دچار عوارض انفلوانزا شده اند و افراد هاي ريسك بويژه كودكان زير 5 سال و بزرگسالان بالاي 65 سال ، ‌خانم هاي باردار و خانم هايي كه كمتر از دوهفته از زايمانشان مي گذرد و مبتلايان به بيماري هاي حاد تنفسي لازم دانست.

وي گفت: مبتلايان به بيماري قلبي پيشرفته و كساني كه بيماري كليوي دارند و در حال دياليز هستند ، ‌افراد ديابتي و افرادي كه دچار نقص سيستم ايمني هستند،‌ افراد خيلي چاق و كودكان دچار سوء تغذيه از ديگر گروه هايي هستند كه در صورت ابتلا به آنفلوانزا بايد درمان شوند.

وي، بهترين زمان شروع درمان را در اسرع وقت و حداكثر تا 48 ساعت دانست و گفت: درصورتي كه بيماري شديد باشد نبايد درمان را به تاخير انداخت.

وي، هدف از كنترل آنفلوانزا را كاهش آمار مبتلايان و در صورت ابتلا كاهش موارد بستري و باز شدن پاي بيمار به ICU و در صورت بستري شدن بيمار در ICU،‌ كاهش مرگ و مير عنوان كرد.

وي متذكر شد،‌ در سيستم بهداشت و درمان نبايد شجاعت كاذب داشت و تمامي پرسنل شاغل در اين سيستم بايد نسبت به رعايت نكات بهداشتي و ايمني حساس بوده و بحث خود مراقبتي را جدي بگيرند.

وي گفت: مديران و مراقبين بهداشتي مدارس هم بايد در صورت ابتلاي دانش آموزان به هر بيماري تب دار از اصرار براي حضور وي در مدرسه خودداري نمايند و خانواده هم هم اين نكته را مد نظر قرار بدهند كه در صورت بيمار بودن فرزندانشان براي حضورشان در مدرسه اصرار ننمايند. 

تعداد بازدید:
11
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/18
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal