معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۵/۱۴
1395/08/02
برگزاري نشست خبري بيماري آنفولانزا با حضور رياست دانشگاه علوم پزشكي شهركرد ، معاونت بهداشتي دانشگاه و اصحاب رسانه در مهر ماه سال جاري

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي؛  رئيس دانشگاه علوم پزشكي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري در نشست خبري با اصحاب رسانه و مطبوعات استان با موضوع "راه هاي شناخت و پيشگيري از بيماري آنفولانزا" ، رعايت بهداشت فردي را اولين اصل از اصول پيشگيري دانست.

دكتر مرتضي هاشم زاده، اطلاع رساني و كسب آمادگي براي به حداقل رساندن مشكلات مربوط به شيوع آنفولانزا را از اهداف تشكيل اين نشست خبري عنوان كرد و بر لزوم اطلاع رساني از طريق رسانه هاي جمعي تاكيد كرد.

وي با بيان اينكه،‌ خوشبختانه در سال هاي گذشته مشكل حادي در خصوص اين بيماري در استان نداشته ايم افزود: اطلاع رساني عمومي و تلاش مضاعف مسئولين و كادر درماني موجب گرديد تا بيماري بخوبي كنترل شود.

وي،‌ چهارمحال و بختياري را به واسطه عدم برخورداري از زيرساخت هاي مناسب بهداشتي و درماني و قرار گرفتن در موقعيت خاص جغرافيايي و فرا رسيدن زود هنگام فصل سرما مستعد بروز هرگونه اپيدمي مربوط به بيماري هاي حاد تنفسي در فصول سرد دانست.

دكتر هاشم زاده،‌ كمبود امكانات و فضا فيزيكي در صورت بروز اپيدمي را از مشكلات عمده حوزه بهداشت و درمان استان عنوان كرد و در ادامه بر لزوم انجام اقدامات پيشگيرانه تاكيد داشت.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي استان،‌ با بيان عدم لزوم تزريق واكسن توسط تمامي افراد افزود: تزريق اين واكسن براي كسب آمادگي بدن افرادي كه مبتلا به بيماري هاي زمينه اي هستند توصيه شده است.

دكتر هاشم زاده اضافه كرد: انجام تزريق براي دو گروه از افراد بطور جدي توصيه شده است كه شامل افرادي است كه در تماس با ويروس هستند مانند پرسنل مراكز بهداشتي و درماني و افراد در معرض خطر و مبتلايان به بيماري هاي حاد تنفسي، ‌قلبي و عروقي ، تالاسمي و زنان باردار مي باشند.

وي با بيان اينكه ،‌معمولا هر ساله واكسن براي 4 تا 5 درصد جمعيت كشور تهيه مي شود افزود: تهيه و تزريق واكسن بصورت رايگان براي پرسنل مراكز بهداشتي و درماني بخش دولتي و گروه هاي تعريف شده طبق دستورالعمل وزارت بهداشت انجام و واكسن كافي براي تهيه ساير گروه ها در سطح داروخانه هاي استان موجود مي باشد.

به گفته وي، با توجه به وجود ويروس هاي كشته شده در واكسن هيچ گونه نگراني در خصوص تزريق آن وجود ندارد و عوارض خفيف مشاهده شده در برخي تزريق ها كاملا طبيعي و در حد قابل قبول و پيش بيني شده مي باشد.

دكتر هاشم زاده تصريح كرد: واكسن هاي موجود در بازار معمولا از دو كشور و پس از كنترل كيفي و انجام بررسي هاي لازم از سوي وزارت بهداشت و درمان و از طريق معاونت غذا و دارو در بين مراكز توزيع مي گردد.

وي، بهترين زمان براي تزريق واكسن را اواخر تابستان و اوايل فصل پاييز دانست و افزود: تزريق بايد با تجويز پزشك و در مراكز بهداشتي و يا تحت نظر پزشك انجام شود.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري، در جمع اصحاب رسانه اين استان در خصوص لزوم آمادگي براي پيشگيري از آنفولانزا گفت: آنفولانزاي فصلي سالانه 10 تا 20 درصد افراد را درگير و موجب مرگ نيم تا يك درصد از مبتلايان مي گردد.

دكتر عبدالمجيد فدايي با بيان اينكه، فراگيري بيماري ضمن غافل گيري مسئولين روند ارائه خدمات را مختل مي نمايد بر لزوم آمادگي هر چه بيشتر مسئولين و اطلاع رساني عمومي تاكيد كرد.

وي تصريح كرد: اطلاع عموم نسبت به راه هاي انتقال ويروس و رعايت بهداشت فردي و پرهيز از حضور در مراكز تجمعي آلوده به ويروس و رعايت نكات بهداشتي از سوي مبتلايان مي تواند از شيوع بيماري تا حد قابل توجهي جلوگيري نمايد.

به گفته وي،‌ كنترل بيماري در مكان هاي تجمعي مانند زندان ها،‌ خوابگاه ها و كلاس هاي مدرسه  نيازمند اطلاع رساني، فرهنگ سازي و همكاري صميمانه مردم و مسئولين است.

دكتر فدايي افزود: با توجه آغاز فراگيري آنفولانزا از مكان هاي تجمعي هماهنگي هاي لازم با مسئولين مربوطه براي كنترل بيماري انجام و تذكرات لازم به آن داده شده است.

وي گفت: ميزهاي كار، ‌دستگيره هاي درب هاي ورودي، وسايل حمل و نقل عمومي و ‌دستگاه هاي خود پرداز از جمله سطوحي است كه ممكن است به واسطه استفاده فرد مبتلا آلوده و انتقال دهنده ويروس باشند لذا به تمامي افراد توصيه مي شود در طول روز چندين بار دست ها را بشيوه صحيح و مرتب بشويند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و رئيس مركز بهداشت استان، داشتن تهويه مناسب در محل هاي تجمعي و پرهيز از دست دادن و ديده بوسي با مبتلايان را از ديگر راه هاي پيشگيري از انتقال بيماري آنفولانزا عنوان كرد.

دكتر فدايي،‌ با اشاره به جمعيت 10 هزار نفري زائرين كربلا از استان اظهار داشت: ضمن توزيع 300 جلد كتابچه حاوي نكات بهداشتي و اهداي آن به سازمان حج و زيارت  براي توزيع آن در بين زائرين ، آموزش هاي لازم به اين عزيزان و سفيران سلامت ارائه شده است.

وي خاطر نشان كرد: مسافرين به عراق بواسطه تجمع افراد،‌ تغييرات آب و هوايي،‌ مسائل تغذيه اي و استراحت آنان مستعد براي ابتلا به بيماري هاي ويروسي، ‌گوارشي و مسموميت هاي غذايي هستند لذا به زائرين توصيه مي شود نسبت به رعايت مسائل بهداشتي دقت لازم را داشته باشند.

وي، احتمال انتقال ساير بيماري ها از جمله كروناويروس ،‌زيكا و سرخك را در كشورهاي همجوار بالا دانست و افزود: سال هاي گذشته بيشتر مبتلايان به آنفولانزا كه در مراكز درماني بستري شده و شدت بيماري درآنان بيشتر بوده مربوط به مسافرين به كشور عراق بوده اند.

رئيس مركز بهداشت استان، ‌در ادامه از توزيع حدود چهار هزار دز واكسن آنفولانزا جهت انجام تزريق پرسنل مراكز بهداشتي و درماني دولتي استان و گروه هاي هدف بر اساس ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت خبر داد و افزود: سال گذشته سه هزار و 700 دز واكسن در استان توزيع شد.

دكتر فدايي با اشاره به محدوديت توليد جهاني واكسن آنفولانزا گفت: تقريبا براي 5درصد از جمعيت جهان واكسن توليد مي شود و اولويت براي تزريق آن با گروه هاي در تماس با بيماران و افراد در معرض خطر مي باشد.

وي ادامه داد: با توجه به اينكه در سال هاي گذشته 10 درصد از موارد مرگ بيماران مبتلا به آنفولانزا مربوط به مادران بادار بوده است اين گروه نيز در اولويت دريافت واكسن قرار گرفته اند كه بايد از طريق بخش خصوصي واكسن را تهيه و تزريق آن را تحت نظر پزشك يا در مراكز بهداشتي و درماني انجام دهند.

فوق تخصص بيماري هاي عفوني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد گفت: آنفولانزا بيماري است كه از ده ها سال گذشته در جوامع شيوع داشته است اما آنچه بر حساسيت و لزوم كنترل اين بيماري مي افزايد تمايل ويروس به تغيير است.  

دكتر فريدون رحماني افزود: معمولا مطالعات همه گير شناسي نشان داده است اين ويروس هر 3 تا 4 سال يكبار بشكل اپيدمي در مناطق مختلف شيوع پيدا كرده و بعد از ايجاد مقاومت و ايمني در بدن تمامي افراد نسبت به آن، هر 30 تا 40 سال يكبار نيز با تغيير كلي موجب همه گيري جهاني مي گردد.

وي، با اشاره به همه گيري بيماري آنفولانزاي خوكي در سال 1388 افزود: اين بيماري اگر چه در كشور و استان داراي شانس بالاي ابتلا بود اما موارد مرگ و مير آن ناچيز بوده و كمتر از نيم درصد احتمال مرگ و مير در آن وجود داشت.

اين متخصص بيماري هاي عفوني با بيان اينكه برخي از ويروس ها خاصيت مرگ و مير بالايي دارند افزود: خوشبختانه طي سالهاي گذشته بيماري هاي ويروسي به خوبي در كشور و استان كنترل شده است.

دكتر رحماني اظهار داشت: ممكن است سال جاري شاهد اپيدمي در حد سال گذشته، كمتر از آن و حتي بيشتر ازموارد ابتلا در سال گذشته باشيم، آنچه حائز اهميت است آمادگي سيستم بهداشتي براي كنترل بيماري است.

به گفته وي، ويروس بيشتر در سطح مدارس و كانون هاي كوچك تجمعي و بين خانواده ها شيوع پيدا مي كند و در كشورهاي نيمكره شمالي بيماري معمولا در فصول سرد و اوايل پاييز شروع مي شود.

وي، راهكارهاي مقابله با ابتلا به بيماري آنفولانزا را ساده و موثر دانست و افزود: افراد در معرض خطر از جمله سالمندان بالاي 65 سال بايد نسبت به تزريق واكسن از اواخر شهريورماه و اوايل مهرماه اقدام نمايند.

وي، افراد داراي ضعف در سيستم ايمني و بيماراني كه پيوند عضو از جمله ريه، قلب و كليه انجام داده اند ، مصرف كنندگان داروهاي تضعيف كننده سيستم ايمني بدن ،‌ بيماران مبتلا به سرطان و تومور و افرادي كه شيمي درماني و راديوتراپي برايشان انجام مي شود را از گروه هاي در اولويت براي دريافت واكسن آنفولانزا برشمرد.

دكتر رحماني گفت: زنان باردار بعلت بالا بودن موارد مرگ و ميرشان در صورت ابتلا به ويروس بايد نسبت به تزريق واكسن اقدام نمايند. همچنين زناني كه قصد بارداري داشته مي توانند قبل از بارداري نسبت به واكسيناسيون اقدام نمايند.

وي،‌ پرستاران ، پزشكان و كادر درماني كه از بيماران مراقبت مي نمايند و مراقبين مهدهاي كودك را از ديگر گروه هاي هدف براي ترزيق واكسن برشمرد و اظهار داشت: بعد از واكسيناسيون بهترين راه پيشگيري از انتقال ويروس استراحت كافي بيماران و پرهيز آنان از حضور در مكان هاي تجمعي است .

وي، با بيان اينكه ممكن است دانش آموزان مبتلا به آنفولانزا براي عدم حضورشان در كلاس درس محدوديت داشته باشند افزود: اين امر از سال گذشته با برگزاري جلسات متعدد با حضور مديران مدارس و مسئولين اداره آموزش و پرورش مورد بررسي و تصميمات مقتضي اتخاذ شده است.

به گفته وي، در اين جلسات حتي از مراقبين بهداشتي مدارس خواسته شده است در صورت مشاهده علائم در دانش آموزان از ورد آنان به كلاس درس و انتقال ويروس جلوگيري نمايند.

وي افزاد: همچنين از مربيان خواسته شده است دانش آموزان را دائما براي شست و شوي دقيق دستانشان در مدت حضور در مدرسه و رعايت بهداشت فردي موظف نمايند .

وي، در خصوص ممنوعيت ترزيق واكسن در هنگام سرماخوردگي نيز گفت: بطور كلي افراد در موقع ابتلا به بيماري حاد تب دار بهتر است بعد از بهبودي نسبي نسبت به ترزيق اقدام نمايند تا در صورت بروز عوارض خفيف در اثر تزريق واكسن تحمل بيماري براي فرد مشكل نشود.

وي، رعايت زنجيره سرد در انتقال و نگهداري واكسن را مهمترين نكته در خصوص واكسن هاي موجود در بازار دانست و اظهار داشت: ترزيق واكسن بعلت ويژگي هاي سرنگ و ميزان دز دارو تنها براي يك نفر انجام مي شود و واكسن يكبار مصرف است.

دكتر رحماني، در خصوص فرايند توليد واكسن بيان داشت: ويروس هاي جديد شناسايي شده از سطح كشورها به بخش ويروس شناسي سازمان بهداشت جهاني منتقل و بر اساس ويروس هاي جمع آوري شده، پيش بيني مي شود كه سال آينده با شيوع كدام نوع آنفولانزا روبه رو هستيم لذا اقدامات لازم براي ساخت واكسن جديد پيش از شروع فصل شيوع بيماري انجام و واكسن توليدي وارد بازار مي شود.

وي،‌فرانسه و هلند را از توليد كنندگان عمده واكسن آنفولانزا نام برد و افزود: واكسن هاي وارداتي به كشور از طريق وزارت بهداشت مورد بازرسي و نظارت قرار گرفته و مردم براي تزريق واكسن نگراني در خصوص قاچاق آن نداشته باشند.

اين متخصص بيماري هاي عفوني، سرما خوردگي و آنفولانزا را دو بيماري متفاوت دانست و افزود: علائم سرماخوردگي شامل: آب ريزش بيني، ‌سرفه، ‌عطسه، ‌گلو درد ،‌ كمي تب و شروع تدريجي علائم و خفيف تر بودن علائم آن نسبت به آنفولانزا مي باشد.

دكتر رحماني، شروع ناگهاني علائم همراه با سردرد شديد و تب بالا ،‌ گلو درد و در موارد كم سرفه و آب ريزش بيني و گرفتگي بيني ،‌ بدن درد شديد و درد عضلاني ناتوان كننده را از علائم ابتلا به آنفولانزا عنوان كرد.

وي خاطر نشان كرد: ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگي به هيچ وجه موجب مرگ نمي شود اما وجود بيماري هاي زمينه اي مي تواند فرد را با خطر جدي مرگ مواجه نمايد.

وي، در خصوص عوارض تزريق واكسن گفت: واكسن آنفولانزا داراي كمترين عوارض  شامل ضعف ، ‌بي حالي، ‌خستگي ،‌ درد و تورم كم در ناحيه تزريق بوده و عوارض خطرناك آن يك در هر صدهزار تا يك ميليون مورد تزريق مي باشد .

دكتر رحماني تصريح كرد: اين احتمال كم بروز عوارض خطرناك نمي تواند مانع از ناديده گرفتن مزاياي ترزيق واكسن براي ساير افراد جامعه باشد.

به گفته وي، تجويز واكسن بايد توسط پزشك و در مراكز بهداشتي و درماني و يا مراكز خصوصيتحت نظر پزشك  صورت بگيرد.

وي، با بيان اينكه برخلاف تصور عامه مردم تزريق واكسن آنفولانزا از ابتلا به سرماخوردگي جلوگيري نمي كند افزود: بيش از 400 ويروس وجود دارد كه موجب ابتلا افراد به سرماخوردگي مي شود و هر فرد به طور متوسط پنج بار در طول سال به سرماخوردگي مبتلا مي شود.

وي ادامه داد: تزريق واكسن تنها از ابتلا به سه نوع آنفولانزايي كه واكسن آن تزريق شده است پيشگيري مي نمايد و آمادگي لازم براي مقابله با ويروس را در بدن فرد ايجاد مي نمايد.

تعداد بازدید:
34
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/05/14
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal