معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۱۸
1395/07/12
برگزاري كلاس آموزشي نحوه اجراي سرشماري اينترنتي نفوس و مسكن سال 95 در مركز بهداشت استان

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي؛ دكتر عبدالمجيد فدايي افزود: اين جلسه بمنظور استفاده از پتانسيل مراكز بهداشتي و درماني براي اطلاع رساني و كمك به درج اطلاعات آماري جمعيت تحت پوشش در سامانه سرشماري برگزار شد.

رئيس اين دانشگاه نيز با عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ماه حزن و عزا ابا عبد الله الحسين و ياران با وفاي ايشان ، سرشماري را امري لازم براي برنامه ريزي و مديريت مناسب جمعيت تحت پوشش عنوان كرد.

دكتر مرتضي هاشم زاده، با بيان اينكه از حدود قرن 17 تاكنون سرشماري در جهان مطرح بوده است افزود: اين امر در ايران از سال 1335 مطرح و هر 10 سال يكبار در سراسر كشور انجام مي شود.

به گفته وي، هشتمين سرشماري مي تواند اطلاعات جامعي براي تصميم گيري در اختيار برنامه ريزان كشور قرار داده و براي ارتقاء شاخص هاي مختلف از جمله بهداشتي و درماني موثر واقع شود.

وي، ضمن اعلام آمادگي براي همكاري همه جانبه در امر تبليغات و اطلاع رساني و حضور فعال پرسنل در امر ورود اطلاعات در سامانه افزود: در اولين گام از اين برنامه تعداد قابل توجهي از پرسنل نسبت به اين كار اقدام نموده اند.

نماينده سازمان اجرايي سرشماري استان نيز در اين جلسه با تشريح مزايا و ابتكارات برنامه سرشماري نسبت به روش هاي سنتي سرشماري در سال هاي گذشته خواستار، ‌شركت فعال اعضاي ستاد در جلسات ستاد سرشماري و پيگيري مصوبات اين جلسات شد.

اسدپور،‌ هدف اصلي از سرشماري را ارائه يك مبناي قابل اعتماد براي شمارشي دقيق از جمعيت يك كشور در يك نقطه زماني معين عنوان كرد.

اسدپور، با تشكر از دانشگاه علوم پزشكي شهركرد كه با توجه به تعاملات گسترده اي كه با تمامي اقشار جامعه دارد بعنوان سازمان پايلوت در اجراي سرشماري انتخاب و تاكنون همكاري خوبي با ستاد داشته است افزود: هم اكنون چهارمحال و بختياري در اجراي برنامه در بين هشت استان برتر كشور قرار گرفته است.

وي تصريح كرد: انتظار مي رود اعضاي ستاد، با انجام فعاليت هاي گسترده تبليغاتي بويژه براي سرشماري اينترنتي و ارائه پيشنهاد جهت تبديل فضاي استان به فضاي سرشماري و دستور تكميل اطلاعات كارمندان دولتي به روش اينترنتي در حفظ اين جايگاه و قرار گرفتن در رتبه برتر ، همچنان ستاد را ياري نمايند.

به گفته وي، از زمان آغاز سرشماري از تاريخ سوم مهرماه تاكنون 9درصد از 41 درصد خانوارها و 36 درصد از افرادي كه به اينترنت دسترسي دارند تاكنون اطلاعات آماري خود را در مرحله اول وارد سامانه نموده اند.

ناظر سازمان اجرايي سرشماري نفوس و مسكن سال 95 در ادامه اين جلسه آموزشي، سرشماري را اقدامي ملي براي كمك به آحاد جامعه و مبنايي براي برنامه ريزي هاي دقيق و منسجم تر در كشور عنوان كرد.

جعفري، با بيان اينكه پيش از اين سرشماري ها سنتي بوده و با طراحي فرم و مراجعه عوامل اجرايي به درب منازل و مصاحبه حضوري صورت مي گرفت افزود: با استفاده از روش سرشماري مدرن و تركيبي ضمن برطرف شدن بخش عمده اي از مشكل سازمان دهي نيروي انساني ،‌خطا ها در ثبت اطلاعات نيز كاهش مي يابد. 

وي،‌ كاهش هزينه ها در بلند مدت و حذف كاغذ و كاهش خطاها و عدم نياز به فضاي نگهداري مدارك سرشماري و امكان دسترسي به آمار خانوارهاي غايب،‌ امكان كنترل تكميل اطلاعات در حين اجرا و حذف فرايند ورود و پردازش اطلاعات و هزينه هاي آن،‌ سرعت استخراج و اطلاع رساني نتايج سرشماري را از ديگر مزاياي روش تركيبي سرشماري سال 95 عنوان كرد.

گفتني است، در پايان اين جلسه ضمن پاسخ گويي به سوالات مطرح شده و شنيدن پيشنهادت و نقطه نظرات،‌ با ورود اطلاعات آماري يكي از پرسنل مركز بهداشت استان در سامانه نحوه درج اطلاعات به حاضرين آموزش داده شد.

بر اساس اين گزارش، سرشماري نفوس و مسكن سال 95 از سوم لغايت 24 مهرماه بصورت اينترنتي،‌ از 25مهرماه لغايت 25 آبان ماه با مراجعه سيستم با تبلت و از 26 لغايت 28 آبان ماه در صورت نياز به تمديد جهت دسترسي خانوارهاي غايب انجام مي شود.

تعداد بازدید:
18
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/18
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal