معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۴/۲۳
1395/06/16
كميته دانشگاهي آنفلوآنزا تشكيل جلسه داد
به گزارش روابط عمومي معاونمت بهداشتي ؛  دكتر محسن آذري پور افزود: اين جلسه با حضور رياست ،‌ معاون غذا و دارو و نمايندگاني از ساير معاونت هاي دانشگاه و دستگاه هاي مرتبط ، روساي بيمارستانهاي سطح استان ،سرپرست مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي استان ، نمايندگان ادارات آموزش و پرورش،دامپزشكي و سازمان زندانهاومديران گروههاي تخصصي عفوني ،اطفال و كارشناسان مبارزه با بيماري ها در واحد هاي تابعه دانشگاه در چهاردهمين روز از شهريورماه جاري در سالن جلسات معاونت بهداشتي برگزار شد.
به گفته وي،‌ در اين جلسه ضمن ارائه گزارشي از وضعيت آنفلوآنزا در سال گذشته،‌ دستور العمل هاي وزارت متبوع در خصوص آنفلوانزا مطرح گرديد.
وي گفت: سال گذشته در چهارمحال و بختياري 1388 بيمار مبتلا به بيماري تنفسي شديد در مراكز درماني استان بستري شدند كه از اين تعداد 732 موردشان مرد بودند.
دكتر آذري پورافزود: بيشترين آمار مبتلايان به عوارض  آنفلوانزا ، مبتلايان به بيماري هاي قلبي،‌ كليوي ،ريوي و ديابت بودند.
وي، در خصوص عوارض اين بيماري تصريح كرد: ‌مشكلات تنفسي وقلبي و برونشيت از عوارض عمده آنفلوانزا بشمار مي رود.
به گفته وي، ‌از نظر تفكيك سني نيز بيشترين مبتلايان در گروه سني 64-55 سال وسالمندان و در گروه كودكان و نوجوانان نيز افراد 5 تا 14 ساله بودند.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد اعلام كرد: اكثر فوتي ها را افراد مسن و بالاي 65 سال تشكيل مي دهند كه در بين آنها نيز بيماران مزمن قلبي ، ريوي و مبتلا به ديابت فراواني بيشتري داشتند.
دكتر آذري پور گفت: با توجه به مرجع بودن بيمارستان هاجر (س) شهركرد بيشترين موارد فوتي در اين بيمارستان و بعد از آن در بيمارستان هاي لردگان، فارسان و بروجن بوده است.
وي، در تشريح وضعيت كنوني آنفولانزا در دنيا و منطقه اظهار داشت: هم اكنون آنفلوانزا پرندگان در 60 كشور آسياي جنوب شرقي و كشور مصر گزارش شده است و ابتلا انساني نيز در 16 كشور گزارش شده است.
دكتر آذري پور با بيان اينكه از 6 كانال عبور پرندگان مهاجر، 4  كانال آن از سطح كشور ايران عبور مي كند افزود: احتمال انتقال بيماري از پرندگان با ورود پرندگان آلوده به مجتمع هاي پرورش مرغ و مرغداري ها و پس از آن انتقال بيماري به انسان بالاست.
وي، وضعيت كنوني كشور را عادي توصيف كرد و افزود: با نمونه گيري هاي انجام شده از موارد مشكوك ابتلا به آنفلوانزا تا كنون از مثبت بودن هيچ يك از نمونه ها گزارش واصل نشده است.
وي ادامه داد: با توجه به شيوع بيماري با آغاز فصل سرما و عدم تهويه مناسب منازل مسكوني با توجه به سردي هوا و توصيه هاي صرفه جويي در مصرف گاز،‌ نيازمند مراقبت و توجه بيشتر مردم در خصوص رعايت اصول بهداشت فردي و شستشوي مرتب دستها با آب و صابون وتهويه مناسب فضاي منازل مسكوني هستيم.
دكتر آذري پور، ‌آموزش را در راس و اولويت اقدامات پيشگيري و كنترل بيماري آنفلوانزاعنوان كرد و افزود: رعايت بهداشت فردي مهمترين گام در پيشگيري از اين بيماري است.
وي گفت: همچون سنوات گذشته،‌ ضمن توصيه و آموزش نحوه رعايت بهداشت فردي،‌خواستار اقدام مسولين نسبت به تهيه مايع دستشويي در سرويس هاي بهداشتي عمومي در مدارس و مراكز تجمع انساني از جمله درپاركها و فضاهاي گردشگري و پادگانها وزندانها و قرار دادن محلول ضدعفوني كننده دست در بالاي تخت هاي بيمارستاني و پيگيري براي تامين دستمال كاغذي در سرويس هاي نقليه عمومي و كسب آمادگي مراكز بهداشتي و درماني براي پذيرش، ‌درمان و كنترل بيماري گرديد.
دكتر آذري پور در ادامه اين جلسه با بررسي محدوديت ها و مشكلات سال گذشته براي ارائه خدمات به مبتلايان به آنفلوانزا از مسئولين واحدهاي مختلف بهداشتي و درماني و خدماتي خواست تا با برآورد نيازهايشان به واكسن براي تامين واكسن و دارو پيش از بروز اپيدمي در استان اقدام شود.
به گفته وي، سال گذشته سه هزار و 463 دز واكسن آنفلوانزا در بين گروه هاي هدف توزيع شد.
دكتر محسن آذري پور، واكسيناسيون پرسنل بهداشتي،‌درماني و خدماتي در كليه بيمارستان هاي دولتي تابعه دانشگاه بويژه شاغلين در بخش يا اتاق ايزوله تنفسي فشار منفي،‌بخش هاي فوق تخصصي ريه ،‌بخش هاي عفوني،‌ اطفال، ‌اورژانس ،‌CCU،  ICU و آزمايشگاه ها و ساير بخش ها و شاغلين در مراكز ديده ور آنفلوانزا و تيم هاي مراقبت بهداشتي ميداني شامل مبارزه با بيماري ها و شاغلين در پايگاه هاي اورژانس 115 را از اولويت هاي گيرنده واكسن انفلونزا عنوان كرد.
به گفته وي، ساير گروه ها در اولويت هاي بعدي دريافت واكسن قرار خواهند گرفت كه بيماران دياليزي و تالاسمي ماژور و سيكل سل با هماهنگي معاونت درمان و انجمن هاي مربوطه و ‌مبتلايان به اچ اي وي با هماهنگي مراكز مشاوره بيماري هاي رفتاري از جمله آنها است.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد اظهار داشت: با توجه به اينكه بهترين زمان براي تزريق واكسن ماههاي شهريور،‌ مهر مي باشد ، گروه هاي در معرض خطر ابتلا  بويژه بيماران دياليزي و مبتلايان به مشكلات تنفسي،قلبي،كليوي،مادران باردار،سالمندان و ... مي توانند نسبت به تهيه واكسن از طريق بخش خصوصي و تزريق آن اقدام نمايند.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، ‌با اشاره به محدوديت توليد جها ني واكسن آنفلوانزا گفت بايد در اولويت بخشي به گروه هاي هدف دقت بيشتري شود.
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید:
27
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/04/23
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal